вівторок, 5 грудня 2017 р.



Тема. Драматургія М. Куліша: теми, мотиви, історія.
Мета: проаналізувати роль і місце творчості М. Куліша в розвитку української літератури; вказати на особливості драматичної творчості автора; розвивати уміння працювати з бібліографічною літературою, виділяти головне, вести конспект; виховувати в учнів любов і повагу до українського театрального мистецтва.
Тип уроку: факультативний урок.
Обладнання: портрет Миколи Куліша, проектор, відеозаписи екранізацій творів автора «Зона», «Мина Мазайло», фрагменти постановок у театрі, презентація.
Перебіг заняття
  1. Організаційний момент.
Привітання з учнями, перевірка присутності учнів та їх готовності до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
III.  Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1.     Вступне слово вчителя.
На занятті глибше попрацюємо над творчістю М. Куліша як митця глибокого таланту та патріота. Передусім визначимо внесок автора в розвиток української драматургії, вшанування його пам’яті в літературі та кінематографії.
2.     Перевірка домашнього завдання
Презентація. Учні переглядають фрагменти творів М.Куліша на проекторі, дають відповіді на запитання:
1)    Події в постановках комедійні чи трагедійні?
2)    Чи зображено складні життєві колізії?
3) Що відмінного в постановках і написаному творі?
4) Який епізод драматичного твору представлено?
5) Чи таким Ви уявляли цього персонажа?
6) Які риси характеру актор підкреслив і як саме?
Домашнє завдання. Переглянути фільми повністю і написати що спільно і відмінного у творів М.Куліша і постановках режисерів. Та дати відповідь на запитання: « Що цікавіше: читати чи дивитися фільм?»
Учні презентують бібліографічні списки укладені за творчістю М. Куліша за такими розділами:
1. Видання творів М.Г.Куліша.
2. Публікації творів у збірниках, періодичних виданнях. Твори М.Куліша в перекладах. Листування.
3. Життєпис у документах.
4. Літературно-критичні видання.
5. Статті та рецензії.
6. П’єса «Мина Мазайло», «Патетична соната», «Народний Малахій».
3.     Визначення впливу М. Куліша на розвиток українського театру та драматургії.
М. Куліш швидко підхопив актуальну на період 20-х років теми – переродження комуністів, міщанства, яке прагнуло облаштуватись у новому суспільстві; сатиричне зображення побудови соціалізму. Авто майстерно освоював різноманітні жанрові форми, запропонував новаторський підхід до відтворення вад суспільства у формі сатиричної комедії.
4. Доповіді учнів про твори Миколи Куліша.
Учень 1. Із-поміж драматичної спадщини М. Куліша важливе місце посідає комедія «Мина Мазайло». Розчарування драматурга в радянській дійсності посилювалося зростаючою гостротою національної проблеми. На зламі 20- 30-х pp. уже було зрозуміло, що політика українізації згортається. Міщанство раділо цьому, ставало войовничо-самовдоволеним. Наприкінці 1928 р. Куліш написав комедію «Мина Мазайло», темою якої, за його ж словами, стало «міщанство і українізація». Поява твору відразу ж стала подією літературно-мистецького й духовного життя. Уже навесні, в березні та квітні 1929 року, комедію було поставлено в багатьох театрах – у Дніпропетровському театрі ім. Т. Г. Шевченка, «Березолі» (Харків), театрі імені Івана Франка, яким керував Г. Юра (Київ). Протягом року п’єсу «Мина Мазайло» було надруковано. Спочатку в одному з найбільш самобутніх і «європеїстських» українських видань кінця 20-х років XX століття – гумористично-сатиричному альманасі «Літературний ярмарок»(шосте число за 1929 рік), а пізніше, все у тому ж 1929р., п’єса вийшла в Харкові окремою книжкою.
Після постановки й публікації комедія швидко одержала визнання. Проблематика, художні реалії твору жваво обговорювалися у пресі, стали предметом дискусій, у процесі яких висловлювалося чимало високих і дуже високих оцінок. М. Хвильовий оцінював комедію «Мина Мазайло» як «епохальне» для української літератури художнє явище. Остап Вишня говорив про п’єсу як про «надзвичайної краси річ», рівень же художньої довершеності Кулішевої роботи у цій комедії вважав недосяжним не тільки для критики, але йдля колег-письменників, і відзначав: «Про автора не говоритимемо: це вище за нас».
Лесь Танюк зазначав, що «глядач прочитував Кулішевий гротеск як політичну сатиру на міщанство в цілому, на філістерство (тобто обивательську відсталість) як на духовне явище, як уїдливу критику будь-якої національної упередженості й зверхності – від «хатнього» українського націоналізму до великоросійського шовінізму».
5.Запитання за твором:
1.     Визначте тему та ідею твору.
2.     Екранізація та постановка твору – новий твір чи копіювання автора?
3.     Звідки узято історичні довідки дядька Тараса?
4. Як ви розумієте слова: «Доки є Україна – є драматургія Куліша. Доки кровоточить її рана – доти буде зцілювати її Куліш своїм «Миною Мазайлом». Часи змінюються, а тема п’єси не втрачає своєї актуальності».
6.Театральна хвилинка.
- Ваша улюблена роль у п’єсі? Яким Ви уявляєте свого персонажа? Розкажіть його біографію. До чого прагне Ваш персонаж і що хотів сказати цим образом автор? Які особливості мови персонажа? Про що це свідчить?
- Уявіть, що Вам потрібно зіграти роль Мини Мазайла з однойменного твору М.Куліша. Яким, на Ваш погляд, постав би цей персонаж у фіналі комедії? Опишіть його внутрішній стан. Який у нього вираз обличчя, голос? Які почуття викликає у Вас ця сцена?
- Ви виконуєте роль Мини Мазайла з комедії М.Куліша. У першій дії Ваш персонаж пояснює, чому вирішив змінити своє прізвище. Яка у Вас поза, які жести, інтонація, коли Ви говорите: «Двадцять три роки, кажу, носю я це прізвище, і воно, як віспа на житті – Мазайло!.. Ще малим, як оддав батько в город до школи першого ж дня на регіт взяли: Мазайло? Жодна гімназистка не хотіла гуляти – Мазайло! На службу не приймали – Мазайло! Од кохання відмовлялися – Мазайло!»
Учень 2. Патетична соната – п’єса Миколи Куліша, написана у 1929 р., де зображено типову для Кулішевих п’єс опозицію потворної дійсності та високої мрії, при чому мрії завідомо приречені на крах. Складається з семи дій. «Патетична соната» – унікальний за формою текст через ускладнену просторово-часову організацію, наявність вставних сцен інтермедійного характеру, присутність наратора та специфічний характер ремарок. П’єса написана від першої особи (нетипово для прози). Письменник прагнув завуалізувати власні переконання і вберегти текст від цензури. Ілько одночасно виступає і як персонаж, і як коментатор подій. При прочитанні здається, що головним героєм є Ілько Юга, хоча зрозуміло, що ідейним центром у творі є саме Марина. Це зокрема підтверджується її мученицькою смертю наприкінці. Такою хитрістю Кулішеві вдалось провести не лише цензорів, а й відомих театральних діячів, зокрема театрального режисера Таїрова: у виставі актриса А. Конен, яка грала Марину мусила тримати за спиною пістолет, зізнаючись у коханні поету. Це мало знизити привабливість героїні для глядача, хоч і суперечило здоровому глузду: Марина в це й час була під арештом, тож зброї у неї бути не могло.
Опозиція ліризованого начала в образі Ілька (відповідає оповідна структура, ремарки) та дієвого образу Марини (драматична структура) відсилає до поєднання епічного та драматичного компонентів у тексті. Ремарки у творі насичені тропами, образні, їх можна розглядати як прозовий текст, попри те, що звернені вони тільки до читача, а не глядача. Слово у Куліша емоційно наснажене, а ремарки явно не несуть утилітарного навантаження.
Запитання за твором:
1.     Які проблеми порушує автор у творі?
2.     Символом чого виступає Марина у «Патетичній сонаті»?
3.     Які біблійні мотиви і де використав М. Куліш у творі?
4. Для чого автор насичує тропами ремарки?
Учень 3. «Народний Малахій (Народній Малахій)» (1927) ‒ трагікомедія Миколи Куліша в чотирьох діях, що поєднує класичні реалістичні риси з модерністськими.
Прем’єра відбулася в  1927 році, в поставі Леся Курбаса, з Маріяном Крушельницьким (Малахій), Володимиром Блавацьким (Кум), Честяковою (Любуня), Доценко (Оля), і Криницькою (Тарасова), в головних ролях. Радянська влада чинила виставі неймовірні перешкоди, кілька разів змушувала її переробляти, а в 1929 ‒ заборонила остаточно, після цього трагікомедія «Народній Малахій» побачила світ тільки на виставах у діаспорі.
Гостра і безжалісна сатира на пореволюційну дійсність у радянській Україні, глибокий і трагічний дисонанс між гаслами революції та реальними наслідками ‒ характеризують твір Миколи Куліша.
Ім’я головного героя, Малахія, означає «пророк, посланець Божий», що вказує на основну проблему п’єси ‒ проблему фальшивого самопроголошеного месії. Автор наголошує на неможливості втілення в життя утопічної ідеології та утвердження гуманістичних цінностей шляхом утиску індивідуальної свободи та людських жертв.
Загалом п’єса тяжіє до реалізму в зображенні подій та орієнтована на стару драматургічну школу через використання старосвітського гумору, проте в ній можна виділити певні модерністські риси: по-перше, модерністський сюжет із неоромантичною колізією зіткнення ідеалістичних уявлень з реальністю ‒ історія божевілля, втрати зв’язку з дійсністю; по-друге, синкретизм мистецьких засобів ‒ спроба запровадження в драматичний твір музики як органічної складової; по-третє, напрочуд емоційно та функціонально насичена мова не тільки персонажів, а й автора (ремарки у п’єсі слугують для ліризації та епізації подій, часто вони мають оціночний характер та складно реалізуються у постановках).
Запитання за твором:
1. Які модерні риси можна виокремити в творі?
2. Риси яких літературних течій поєднано у творі?
3. Із яким відомим твором світової літератури порівнюють критики (Ю. Лавріненко, Ю. Шевельов) цей твір?
4. Як трактує М. Куліш донкіхоцтво?
IV.     Підсумок заняття. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Учитель. Вкажіть на ті теми та ідеї, які висвітлив М. Куліш, які й до сьогодні залишаються актуальними.
V.     Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання.
Підготувати тестові завдання за творами М. Куліша «Патетична соната», «Мина Мазайло», «Народний Малахій».

Урок 2

Тема. Розвиток національного театру, драматургії 1920-1930 рр. Життєвий і творчий шлях Миколи Куліша. Зв’язок із театром Леся Курбаса
Мета: схарактеризувати традиції,успадковані від класичного українським професійним театром у XX ст.,  зясувати роль Леся Курбаса в його створенні та розвиткові, ознайомити з творчою біографією Миколи Куліша; розвивати уміння сприймати на слух нову інформацію, виділяти головне, вести конспект; виховувати в учнів любов і повагу до українського театрального мистецтва.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрети Леся Курбаса, Миколи Куліша, проектор, відеозаписи екранізацій творів автора «Зона», «Мина Мазайло», фрагменти постановок у театрі.
Перебіг заняття
I. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.

II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1.     Вступне слово вчителя
Театр завжди був великою цінністю, яка мала незвичайне моральне, культурне й громадське значення як школа, що безпосередньо давала масам усе те, що придбали життя, наука й знання. Театр ‒ вид сценічного мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами, а також установа, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів і приміщення, будинок, у якому відбуваються вистави [Театр // https://uk.wikipedia.org/wiki/Театр]. На початку 20-х рр. XX ст. діяло 74 професійні театри, численні самодіяльні театри на периферії та пересувні робітничо-селянські театри, що спеціалізувалися на агітках. У Києві 1918 р. функціонували Державний драматичний театр (керівник – Олександр Загаровий), Державний народний театр (керівник – Панас Саксаганський) і «Молодий театр» (керівник – Лесь Курбас). У 1919 – 1920 рр. у Галичині й на Буковині діяли «Новий Львівський театр», Чернівецький театр і Державний театр ЗУНР. У 1919 р. організувався Державний театр імені Т. Шевченка в Катеринославі, у 1920 р. – у Вінниці імені І. Франка (керівник – Гнат Юра). 1922 р. керований Лесем Курбасом Київський драматичний театр перейменовано на «Березіль», 1926 р. його перевели до Харкова, тодішньої столиці України. Народившись і розквітнувши на хвилі національного відродження, театр узяв собі назву «Березіль» – тобто березень, перший місяць весни, ставши «за справжню весну українського театру».(Виокремлене курсивом учні конспектують у зошити).
«Березіль» власне був і театром, і мистецькою лабораторією, закладом, що проводив значну культурно-громадську роботу, організувавши творчі майстерні на периферії (Бориспіль, Біла Церква) та в Києві, де проводилася підготовка режисерів, акторів, драматургів, критиків, працівників театру.
2.     Робота в зошитах
Скласти короткий конспект за планом, використовуючи виступ учителя. Схематично представити розвиток українського театру.
Пункт 1. Лесь Курбас ‒ митець і особистість
Народився 25 лютого 1887 р. в місті Самбір (тепер – Львівська область) у родині акторів галицького театру Степана та Ванди Курбасів. Батько його, хоча й був мандрівним українським актором, проте й в бідності своїй прагнув дати Олександрові гарну освіту.
Навчався в Тернопільській гімназії, у Віденському та Львівському університетах. Лесь увібрав у себе все те, що могла дати йому європейська культура. 1916 р. Курбас вступає до театру. Акторська творчість Курбаса в театрі Миколи Садовського обіцяла розвинутися, але сталося так, що він приніс свій акторський талант у жертву режисерському. Головна увага й енергія молодого митця були скеровані на організацію студії молодих акторів, з якої виріс згодом Молодий театр.
Назва «Молодий театр» з’явилася вже влітку 1917 р. Молодий театр ‒ це театр пошуків нових форм утілення сучасної та класичної драматургії. Улітку 1920 р. Лесь Курбас зібрав своїх кращих акторів, хто добровільно приєднався з Київського театру ім. Т. Шевченка, і під назвою «Кийдрамте» (Київський драматичний театр) трупа почала своє турне містами Київщини. Спочатку осіли в Білій Церкві, потім в Умані.
Пункт 2. Лесь Курбас і «березільці»
Лесь Курбас був засновником спочатку політичного (1922 – 1926 рр.), а потім і філософського (1926 – 1933 рр.) театру в Україні. У виставах свого філософського театру «Березіль» (Харків) Л. Курбас малює всесвіт, де головним стає особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях. Завдяки генію Лесю Курбасу, який поєднав у собі таланти режисера, актора, драматурга й перекладача світової літератури, були по-новому осмислені на українській сцені твори Вільяма Шекспіра, Генріха Ібсена, Герхарта Гауптмана, Фрідріха Шіллера й Мольєра, здійснені постановки невідомих до цього українському глядачеві п’єс європейських драматургів.
Лесь Курбас і «березільці» знайшли свого драматурга, п’єси якого були співзвучні їхнім естетичним засадам. Таким драматургом став Микола Куліш. Першою його п’єсою, що побачила світло рампи на сцені театру «Березіль», стала «Комуна у степах» (Київ). Творча співпраця тривала і в Харкові.
У театрі діяв мюзик-хол (спектаклі «Шпана», «Алло на хвилі», «Чотири Чемберлени»), агітпроп. Було підготовлено серію «Костюмовані історії» (спектаклі «Жакерія», «Сава Чалий», «Король бавиться», «Змова Фієско»).
П’єса М. Куліша «Народний Малахій», «Мина Мазайло», на жаль, не знайшла розуміння в критики. Проти Леся Курбаса були висунуті звинувачення в «похмурості», викривленні оптимістичної радянської дійсності. Незважаючи на несприятливу для творчості атмосферу нерозуміння, недоброзичливості, Лесь Курбас боровся з поширеними в той час тенденціями спрощенства, вульгаризації мистецтва.
Пункт 3.Лесь Курбас ‒ «провідник» українського націоналізму
Леся Курбаса було обмовлено, звільнено з посади керівника «Березолю» й заарештовано в Москві, де він кілька місяців працював у Соломона Михайловича в Московському державному єврейському театрі на Малій Бронній. Його вислано на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу на Медвежу Гору, потім відправлено на Соловки. 1937 р. після повторного суду його було розстріляно в урочищі Сандормох, а 1957 р. посмертно реабілітовано. 21 грудня 1991 р. Кабінет Міністрів України постановою № 367 скасував постанову Ради Народних Комісарів УСРР від 17 грудня 1933 р. «Про позбавлення Л. Курбаса звання народного артиста УРСР».
Пункт 4. Вступне слово про М. Куліша
Для українського театру Микола Куліш створив цілісну трагедійну форму, увів новітні жанри гумору та сатири, збагатив арсенал зображально-виражальних засобів п’єс. У його творах ‒ увесь спектр людських взаємин, позначений гуманістичним пафосом, намаганням говорити про питання одвічні, загальнолюдські. Наскрізний конфлікт драматургії М. Куліша ‒ людина й час, складні колізії епохи. Увага драматурга зосереджена на трагічності чи трагікомічності існування штучно створеної радянської людини.
3. Робота над біографією М. Куліша за підручником.
Учитель вивішує на дошці портрет М. Куліша.
Складання хронологічної таблиці біографії М. Куліша
18 грудня 1892 р. в с. Чаплинці на Херсонщині в бідній селянській родині народився Микола Куліш.
1914 р. ‒ вступив до Одеського університету на історико-філологічний факультет.
1914 – 1917 рр. ‒ мобілізація, фронт.
Із 1918 р. ‒ голова міськвиконкому Олешок, голова місцевої ради, організатор «Першого Українського Дніпровського полку» в Херсоні.
1922 – 1925 рр. ‒ інспектор Наросвіти (організовував українські школи, забезпечував їх кадрами, склав український буквар «Первинка»).
1924 р. ‒ перша п’єса «97».
1925 р. ‒ переведений до Харкова як шкільний інспектор Наркомосвіти УРСР.
20 листопада 1925 р. створено літературне угруповання ВАПЛІТЕ, восени 1926 р. його президентом став Микола Куліш.
1928 р. ‒ унаслідок партійної критики відбулася «самоліквідація» ВАПЛІТЕ. Нищівна критика п’єси «Народний Малахій», як наслідок ‒ заборона.
1929 р.– комедію «Мина Мазайло» було знято з репертуару й невдовзі охрещено «фашистською».
1933 р. ‒ тяжка утрата ‒ смерть Миколи Хвильового. Переслідування, цькування, заборона п’єси «МакленаГраса». Створено Спілку радянських письменників України, Миколу Куліша не зараховано до складу її членів.
7 грудня 1934 р. під час похорону друга М. Куліш був заарештований.
15 червня 1937 р. родина одержала останній лист від драматурга. Був розстріляний на Соловках.
Слово вчителя. Ушанування пам’яті М. Куліша:
Спроби письменників відтворити образ М.Куліша у поезії (В. Сосюра, М. Братан, Л. Куліш, О. Ющенко, М. Василенко, В. Пузиренко, І. Немченко та інші) і художній прозі (Л. Куліш, І. Пільгук, С. Плачинда, Ніна Бічуя) зумовлені масштабом особистості, колоритністю, «химерністю», «загадковістю» характеру геніального драматурга. Слід також відзначити, що М. Куліш був прототипом героїв Ю. Яновського («Вершники»), О. Досвітнього («Кварцит»), У. Самчука (роман «Темнота» з трилогії «Ост»), О. Гончара («Перекоп») і, мабуть, цей перелік не може претендувати на повноту (Н. Чухонцева).
4. Робота за таблицею «Тематика творів М. Куліша»
Твір
Рік написання
Тематика
П’єса «97»
1924 р.
Відображення трагічних подій голодомору в Україні
П’єса «Комуна в степах»
1925 р.
Пошук селянською біднотою нових шляхів у житті
Сатирична комедія «Отак загинув Гуска»
1925 р.
«Табір міщанський, трухлявий, огидний, ой як тебе ненавидю я!» (М. Куліш). Осуд міщанства, переродженців
Комедія «Зона»
1926 р.
Осуд міщанства, переродженців
Філософська драма «Народний Малахій»
1927 р.
Виступ проти сталінського тоталітаризму
П’єса «Мина Мазайло»
1929 р.
«Вибравши для комедії «Мина Мазайло» тему ‒ міщанство і українізація, я в першу чергу звернув свою увагу на криштально витриману ідеологічну установку п’єси…» (М. Куліш).
Ліро-епічна драма «Патетична соната»
1929 р.
Своєрідна трилогія про життя українського села 20‒початку 30-х рр. XX ст.
П’єса «Прощай, село»
1930 р.
Показ українського села                1919-1930 рр.
Соціальна драма «МакленаГраса»
1933 р.
Показ життя буржуазної Польщі, трагічної долі дівчини-підлітка, яку обставини зробили вбивцею

5. За укладеною таблицею побудувати діаграму творчої активності автора. Визначити найбільш плідні роки  творчої діяльності та пояснити причини.
Найбільш плідні 20-ті роки у творчості М. Куліша, оскільки упродовж цього часу автор перебував у сприятливих творчих і моральних умовах.

6. Аналітичне завдання. Прочитати й прокоментувати вислови.
М. Куліш в оцінці критиків
• «Микола Куліш – це еволюційна натура, це інтелектуальний та світоглядний характер, позбавлений статики. Цілком закономірно, що й погляди на характер, зміст і прямування національного ставлення до категорії національного теж були еволюційними, динамічними й розвивалися разом з самим М. Кулішем» (Я. Голобородько).
«Десять років всього письменницького стажу – десяток п’єс, що з них майже кожна була не тільки вдалим драматургічним матеріалом для блискучих, з видатним успіхом у глядача спектаклів, але й стала теж майже кожна ‒ певним етапом у розвиткові мистецтва…» (Ю. Смолич, письменник).

III. Узагальнення й систематизація набутих знань
IV. Підсумок уроку
Розкрийте зміст поняття «митець і влада» на прикладі біографій Леся Курбаса й Миколи Куліша.
V. Домашнє завдання

Повторити матеріал  уроку, прочитати комедію «Мина Мазайло».

Тема. Драматургія М. Куліша: теми, мотиви, історія. Мета: проаналізувати роль і місце творчості М. Куліша в розвитку української літ...